Убавина

Летна супер хидратантна маска

Девојки, хидратацијата е примарна грижа, која треба да ја правиме за кожата секој ден. А во текот на летото, особено за време и по морската почивка, навлажнувањето на кожата треба да биде уште поинтензивно.

И доклку сте фан на природните методи за нега на лицето, можете да пробате прекрасна домашна маска. Таа има силно хидратантно дејство, а благодарение на медот и јогуртот ќе ја смири кожата по изложување на сонце.

Потребни производи:

½ краставица

1 лажица мед

1 лажица кисело млеко

Камилица

Начин на подготовка:

Испасирајте ја краставицата и направете пире, откако претходно ќе ја излупите.

Кон добиената смеса додадете го медот и јогуртот и измешајте добро до добивање на хомогена смеса.

Нанесте ја маската на лицето и оставете ја делува додека се релаксирате.

Конечно исплакнете со млака вода и за финале – намачкајте го лицето со чај од камилица кој предходно сте го подготвиле.

Напиши коментар