Мода

Лето во знакот на ригите, интересни принтови и шарени марами

Духот на родното место на Доменико Долче, прекрасната Сицилија, послените неколку сезони е неицрпна инспирација на италијанското дизјанерско дуо. Сонцето, морето и љубовта била главни мотиви за летната Dolce&Gabbana колекција која преполна со бои.

“Поздрав од Сицилија. Море. Соце. Љубов.”, е краткиот опис на поканите за ревијата, кои Dolce&Gabbana ги испратиле на модните уредници во светот, а со својата летна колекција невистина не разочараа.

На крилјата на исклучително успешната haute couture колекција, инспирирана токлжму од Сицилија, Стефано и Доменико одлучиле да јаваат на бранот на радниот остров на Доменико Долче.

Веселото и динамично шоу сите присутни веднаш ги транспортира на летните одмори, а аутфитот кој потсетува на модата од 50-тите, ја сочинувала комбинацијата на шарени марами на глава, дебели прерамки и долги молив здолништа.

Силуетите кои се составени од тесни свилени здолништа и широки туники исто така повикуваат на минатите времиња, а посебно внимание привлекле ригите кои на прв поглед изгледаат како со рака нацртани, во црвени, сини и бели нијанси.

Ljeto u znaku prugica, zanimljivih printova i šarenih marama

Foto: dolcegabbana.com

Foto: dolcegabbana.com

Напиши коментар