Мојата кујна

Мафини од ванила со крем нутела

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 јајце

*2пак. ванила

* 150гр шеќер

* 150мл млеко

*250гр брашно

* 1 лажица прашок за пециво

* 2гр сол

* 140гр стопен путер

ЗА КРЕМОТ:

* 80гр крем сирење

* 120гр крем “Нутела”

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Во длабок сад ги мешаме сувите состојки – брашното, пецивото, солта, шеќерот и ванилата.
  • Во друг длабок сад ги мешаме течните состојки – јајцата, путерот и млекото.
  • Внимателно ја истураме сувата смеса во течната. Малку мешаме, но не со миксер.
  • Готовата смеса со лажица ја ставаме во претходно подмачкани форми за мафини.
  • Ги печеме во претходно загреана рерна на 200 степени, околу 15-20 минути.
  • Во меѓувреме го подготвуваме кремот.
  • Внимателно го мешаме кремот нутела и без да запираме го додаваме и крем сирењето. Мешаме полека до добивање на хомогена смеса.
  • Готовиот крем го ставаме во шприц и го додаваме врз мафините, откако ќе се оладат.
  • Украсуваме по желба.

Напиши коментар