Мојата кујна

Мафини со јагоди

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 250гр брашно

* 150гр шеќер во прав

* 80гр какао

* 1 прашок за пециво

* 150гр чоколадо на коцки

* 4 јајца

* 125гр путер стопен

* 250мл. Млеко

* 80гр сецкани јагоди

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Во еден сад ги мешаме сувите производи.
  • Ги матиме јајцата, го додаваме путерот и на крај млекото.
  • Кон сувите производи ги додаваме течните и со дрвена мешалка мешаме убаво за да се соединат. Ги додаваме јагодите и повторно мешаме внимателно.
  • Смесата ја истураме во формички за мафини, и печеме во загреана рерна на 200 степени, околу 20-25 минути.

Напиши коментар