Убавина

Маска против брчки со ориз и грејпфрут

Ситните брчки може да бидат елиминирани и во домашни услови без скапи креми и третмани.

Со текот на годините кожата старее, ја губи еластичноста, почнуваат да се појавуваат брчки и тоа прво на местата кои се најчесто изложени на сонце: лицето, вратот и рацете.

Грејпфрутот е најдобара пријател во борба против брчките. Рецептот се применува два пати неделно во текот на еден месец.

Доколку имате дома машина за мелење кафе, може да го сомелете и оризот со неа. Во добиенете смеса ставете сок од грејпфрут и една лажица кисело млеко. Добиениот крем нанестете го на лицето и оставете да отстои околу 15 минути, а потоа измијте го со млака вода.

Напиши коментар