Убавина

Маска со лифтинг ефект од вино и зелен чај

Еден од најголемите непријатели на кожата се слободните радикали. А најголеми непријатели на слободните радикали се антиоксидансите. Во виното и зелениот чај има најголема концентрација на најполезните за кожата антиоксиданси. А од двете компоненти во комбинација се добива супер моќна маска за лице со лифтинг ефект.

Потребни намирници:

–          1 лажица зелен чај,

–          1 лажица црно вино,

–          1 лажица кисело млеко,

–          2 лажици мед.

Сварете зелен чај и оставете да стои кесичката 15 минути, а медот загрејте го на пареа. Откако чајот ќе се олади измешајте го со виното, киселото млеко и медот. Нанесете ја маската на лицето и вратот со помош на четка.

Оставете да делува околу половина час и измијте со млака вода. Маската се аплицира еднаш седмично.

Напиши коментар