Мојата кујна

Млечен крем со брашно

Состојки:

4 јајца

1 литар млеко

7 супени лажици брашно

1 филџан шеќер

65 гр путер

1 пакетче ванила

Во соодветен сад го ставаме млекото да зоврие.

Во друг сад ги биеме жолчките со шеќерот.

Го раствараме брашното во малку вода и го додаваме во жолчите. Земаме еден филџан од топлото млеко и го додаваме при што мешаме внимателно.

Смесата ја додаваме внимателно со постојано мешање во млекото кое сеуште е на оган.

Мешаме додека се згусти. Ја додаваме и ванилата.

Откако ќе го тргнеме садот од оган го додаваме путерот и избиените во густ крем жолчки. Мешаме внимателно.

Го исипуваме кремот во студени садови.

По желба при сервирање поросуваме со ренданo чоколадo.

Напиши коментар