Мојата кујна

Модри патлиџани со сос од домати

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 5 модри патлиџани

* 800гр домати

* 2 главици кромид

* 5 чешниња лук

* 100гр кашкавал

* црн пипер, сол

* 6 стапчиња магдонос

* 5 лажици маслиново масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Модрите патлиџани се мијат, се чистат и се сечат на коцки. Се посолуваат и се оставаат да одстојат половина час. Потоа се мијат и се сушат.

Се пржат во маслиновото масло додека да омекнат ( потребни се околу 20 минути), заедно со истолчениот лук и ситно сецканиот кромид. Се преместуваат во тава и се мешаат со ренданите домати, ситно сецканиот свеж магдонос и зачини.

Јадењето се пече 40 минути во силно загреана рерна. По желба може да се стават и неколку кругови домати и потоа да се посипат со рендано сирење.

Напиши коментар