Мојата кујна

Мус од боровници

Потребни состојки:

400мл јогурт од боровници

400гр боровници

400мл слатка павлака

100гр шеќер во прав

1 пакетче ванилин шеќер

лимон

15гр желатин

Припрема:

Желатинот измешајте го со шест големи лажици ладна вода и ставете го да проврие. Слатката павлака изматете ја во чврст шлаг. Јогуртот измешајте го со шеќерот во прав, шеќерот од ванила и со изрендана кора од лимон, боровниците и стопениот желатин.  Смесата од боровници постепенодадавајте ја во слатката павлака, постојано мешајќи.На крајот смесата од боровнии и слатка павлака излиете ја во намастен калап и ствете ја во фрижидер за да се соедини.

Напиши коментар