Мојата кујна

Највкусните пиперки

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* бибер

* сол

* 1 лажица магданос сецкан

* 2 јајца

* 1кг сирење

* 1кг црвени пиперки

* 220гр сирење или урда

ЗА ПОХОВАЊЕ:

* лебни трошки

* 3 јајца

* брашно

* масло за пржење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Испечете ги и излупете ги пиперките.
  • Во голем сад измешајте ги добро сирењето, јајцата и магдоносот.
  • Внимателно наполнете ги пиперките со смесата и нежно притиснете ги.
  • Тркалајте ги во брашното, па во јајацата и на крајот во лебните трошки.
  • Во голема и длабока тава загреете го маслото (околу 1см).
  • Непосредно пред пржењето може да ги натопите пиперките уште еднаш во јајцата.
  • Пржете ги пиперките од двете страни додека поруменат.

Напиши коментар