Мојата кујна

Највкусните пирошки

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 децилитри масло

ЗА ФИЛОТ:

200мл павлака

200гр шунка

ЗА ТЕСТОТО:

0.50кг брашно

200мл млеко

1 лажица сол

7гр сув квасец

2 жолчки

300гр компири

3 лажици масло

ПОДГОТОВКА НА ТЕСТОТО

Излупете го компирот и ставете го да се вари. откако ќе се свари, исцедете ја водата и испасирајте го.

 

Во брашното додадете едно лажиче сол и сувиот квасец и добро измешајте.

Одвоете ги жолчките од белките, па додадете ги жолчките во садот со брашно.

Додадете го маслото, пасираниот компир и млекото.

Замесете тесто, обликувајте го во полутопка, покриете го со чиста крпа и оставете го да стои на топло место околу45 минути.

ПОДГОТОВКА НА ФИЛОТ

Исечете ја шунката на ситни коцки, додадете ја во садот во кој предходно сте ја изматиле павлаката и добро измешајте.

ПОДГОТОВКА НА ПИРОШКИТЕ

Ставете малку брашно на работната површина и премесете го тестото.

Направете кора со дебелина околу 8 милиметри и исечете ја на правоаголници со големина 12×8 сантиметри.

Ставете му фил на тестото по должина и завиткајте го во ролна.

Внимавајте добро да ги залепите ивиците на пирошката за да не се распадне.

Загреете го маслото и пржете ги пирошките 10 минути да добијат убава златна боја. Одвреме навреме превртувајте ги за да се испржат рамномерно од сите страни.

 

 

 

 

Напиши коментар