Art & Crafts

Направете чај од кора на јаболка

Постојано сме споменувале  за чудотворните својства на на најискористеното овошје кај нас – јаболкото. Затоа ви нудиме една одлична рецепта за чај од кора на јаболко кој ја стимулира стомачната функција, го регулира метаболизмот и ги ублажува болките кај артритис.

Потребни состојки:

500-600мл вода

Лушпи од 5-6 средни по големина јаболка

Малку цимет

Ванила

Начин на подготовка:

Загрејте вода и штом зоврие – додадете ги лушпите од јаболка, циметот и малку ванила (по желба).

Намалете го огнот и оставете ги состојките да вријат 10-15 минути.

Чајот се пие 1-2 пати дневно, а ако не ви е доволно слатко – додадете мед.

Ова омилено овошје го неутрализира дејството на слободните радикали – ги штити клетките и го намалува ризикот на малигни заболувања.

Този любим плод неутрализира действието на свободните радикали - предпазва клетките от израждане и намаляват риска от развитие на злокачествени заболявания

 

Напиши коментар