Art & Crafts

Направете сами: Спа третман на вашите стапала

Освен што има одличен вкус, бананата е идеална намирница за здебелената кожа на стапалата. Приуштете си себе си прав домашен спа третман за хидратација и омекнување на тврдата кожа на стапалата.

Состојки:

Полвина зрела банана

Една лажица мед

Подготовка:

Згмечете ја бананата со вилушка и направете каша. Додадете го медот и добро измешајте. Нанесете ја маската на стапалата, завиткајте ги со пластична кеса за домаќинство и оставете да делува 10 минути. За подобар резултат загревајте ја кесата на неколку секунди со фен.

Измијте ги стопалата со млака вода и ќе можете лесно да ја отстраните здебелената кожа (со пилинг или со камен).

Напиши коментар