Здраво тело

Народни лекови за ублажување на кашлица

Кашлицата може да се лекува и со народни средства.

Докажано е дека бабините рецепти помагаат при кашлица. Тие не само што се лесни за исполнување, туку го штитат и организмот.

  • Земете ‘рж​​, овес или јачмен, додадете цикорија и два грама исчистен горчлив бадем и сварете топол пијалок – пијте го како обично кафе, може и со топло млеко.
  • Направете сок од ротквица со шеќер или мед – ја ублажува кашлицата и болките во градите при настинка.
  • Ситно исечете и сварете 10 главици кромид и едно чешне лук во непастеризирано млеко, додека не омекнат. Додадете малку чај од нане и мед. Доза: по една лажица на час во текот на целиот ден.
  • При кашлица помагаат и жолчките од јајца, изматени со шеќер и рум (на гладно).
  • Измешајте сок од ротквица или морков со млеко и мед во однос 1:1. Доза: по 1 лажица 6 пати на ден.
  • Измешајте 2 лажици свежо масло, 2 жолчки од свежи јајца, 1 кафена лажица брашно и 2 кафени лажици чист мед. Се консумира по 1 кафена лажица 3 пати на ден.
    За смирување на кашлица се препорачува сок од боровинки со мед.

Напиши коментар