Убавина

Одстранете ги пегите од вашето лице со домашни лекови

Пегите се темни точки на кожата, кои воглавно се јавуваат на лицето, особено на носот и околу него. Пегите се безопасни, а вообичаено се појавуваат кај младите луѓе. Причините за појава на пегите се наследните фактори и постојаната изложеност на сонце.

Денеска ќе ви представиме неколку едноставни домашни лекови кои ќе ви помогнат да ги одстраните пегите.

Решение 1:

Изгмечете една зрела банана, и додадете две лажици здробен лист од пеперминт. Ставете ја оваа смеса на пегите. Кога маската ќе почне да се топи, измијте ја со вода.

Решение 2:

Земете една лажица сок од лимон, додадете малку сол и една лажица мед и добро измешајте. Медот делува како природен избелувач. Нанесете ја смесата на пегите и оставете ја да стои 10 минути. Погрижете се оваа маска да не ви влегува во очи. На крајот измијте го лицето со нормална вода.

Решение 3:

Ставете неколку кришки од компир во матеница. Втриете ги кришките на пегите и оставете 5 минути. Правете го тоа 3 до 4 пати во неделата.

Овие лекови се темелат на начелата на Ayurvede, древно индиско знаење за лекувањето и се потполно природни, а што е најдобро можат лесно да се направат дома.

Напиши коментар