Мојата кујна

Овошно млечен пијалок

Можете ли да замислите подобро освежување за време на летните денови од она кое е вкусно, декоративно и готово за само неколку минути? Еве како:

Потребни состојки:

1 децилитар млеко

150 грама јагоди

1 лажица шлаг

1 лажица шеќер

Подготовка:

Изблендирајте ги јагодите.

Додадете го шеќерот и шлагот.

Додадете го млекото.

Изблендирајте се заедно за да можат состојките да се соединат.

Ладниот пијалок служете го во високи чаши.

 

Напиши коментар