Мојата кујна

Палачинки од тиквички

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500гр тиквици

Неколку чери домати

60гр путер

1 свеж магдонос

100гр бри сирење

2 јајца

50гр рендан пармезан

малку бибер

125мл млеко

1.5 лажици сол

100гр брашно

мускантно оревче

ПОДГОТОВКА:

Тиквичките измиете ги, излупете ги и изрендајте ги. Ставете сол, и оставете еден час или повеќе, тиквичките да пуштат вода, а потоа добро исцедете ги . Магдоносот исечете го ситно и поделете го на два дела.

Во исцедените тиквици додадете ги млекото, јајцата и истопениот путер. Ставете го брашното, пармезанот, половина од исецканиот магдонос, додадете сол, на врвот од ножот мускантно оревче и бибер.

Загреете го тефлонското тавче, капнете малку масло, па сипајте ја смесата со дебелина од еден сантиметар.

Сервирајте со тенки парчиња бри сирење и малку чери домати, па наросете со магдонос.

Напиши коментар