Мојата кујна

Печена тиква со мед

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 2 чаши вода

* 1 чаша мед

* 1 тиква

* 1 чаша шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Измијте ја и исечете ја тиквата на парчиња. Излупете ја.
  • На дното на соодветна тава ставете го медот и шеќерот, а одозгора ставете ги парчињата тиква.
  • Ставете вода и печете во рерна на умерена температура додека водата изврие.

Напиши коментар