Мојата кујна

Печени компири со рузмарин

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 200мл вода

* бибер по вкус

* сол по вкус

* 100гр путер

* 20гр свеж рузмарин

* 500гр компири

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Измијте ги и сварете ги компирите. Излупете ги и исечете ги.
  • Измијте го и исецкајте го рузмаринот.
  • Во тава ставете ги компирите, путерот, сол и бибер по вкус. Додадете вода.
  • Печете во претходно загреана рерна на 180 степени, околу 40 минути.
  • Додадете го рузмаринот, измешајте и вратете ја тавата повторно во рерна 10-15 минути.
  • Сервирајте како предјадење или како гарнир.

 

Напиши коментар