Мојата кујна

Печени модри патлиџани

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 500гр модри патлиџани

* 200гр пиперки

* 100гр домати

* 140гр рендан кашкавал

* 80гр стопен путер

* сол по вкус

* бибер по вкус

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Измијте го, исчистете го и исецкајте го зеленчукот.
  • Ставете масло во тавата, ставете ги исецканите патлиџани, врз нив пиперките и доматите.
  • Печете во загреана рерна на 220 степени, околу 35 минути, потоа посипете со сирење и вратете во рерна 5-10 минути (додека да се растопи кашкавалот).

 

Напиши коментар