Мојата кујна

Пикантни чоколадни колачи

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 100гр путер

* 100гр темно чоколадо минимум 60% како

* 130гр шеќер

* 3 јајца

* 1 лажица брашно

* 1 кафена лажичка чили или црн пипер

* бадеми или ореви

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Путерот и чоколадото истопете ги на пареа. Откако смесата ќе се олади, додадете го и шеќерот и убаво измешајте. Потоа додавајте едно по едно јајце. Конечно додадете го чилито и брашното. Измешајте многу убаво до добивање на хомогена смеса.
  • Намачкајте ги формичките за печење со масло, а потоа посипете ги со брашно.
  • Распоредете ја смесата во формичките и ставете ги во рерна да се печат 10-15 минути на 180 степени.
  • Сервирајте, откако ќе поросите со бадеми и малку слатка павлака.

Напиши коментар