Мојата кујна

Пилешко со сусам и сенф

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

600гр пилешко филе

Малку сол

3 лажици сусам

3 лажици кисела павлака

3 лажици сенф

300гр свежи печурки

1 лажица соја сос

0.3 децилитри маслиново масло

малку бибер

2 чешниња лук

ПОДГОТОВКА:

Исечете го пилешкото на коцки.

Коцките од пилешкото премачкајте ги со сенф.

Печурките исечете ги на тенки листови.

ПРЖЕЊЕ

Ставете масло во тавата и загреете го.

Рамномерно распоредете ги парчињата месо и пржете ги додека не добијат златно жолта боја.

Додадете го соја сосот.

Во тавчето додадете 0.5 децилитри вода и оставете да се динста уште 10-15 минути. на крајот месото ставете го во посебен сад.

ПРЖЕЊЕ НА СУСАМОТ И ПЕЧУРКИТЕ

Повторно загреете го маслото и пржете го сусамот 30 секунди.

Веднаш потоа додадете ги печурките, ставете малку вода, ставете сол и оставете да се динста 10 минути.

На печурките додадете им 2 лажици кисела павлака, измешајте и вратете го месото во тавчето.

На крајот додадете го и лукот.

 

 

Напиши коментар