Убавина

Пилинг за тело од тиква

Сега е сезона на тиквата, затоа ви предлагаме да го направите овој прекрасен пилинг за тело. Тој ја ексфолира и ја потхранува кожата на неколку начини. Тиквата е богата со витамин А, кој има смирувчко дејство, медот хидрирачко, а маслиновото масло содржи витамин Е и антиоксиданси.

Потребни производи:

½ чаша пире од тиква ( Сварете ја или испечете ја тиквата и потоа испасирајте ја со вилушка).

½ чаша кафеав шеќер

1 лажица ладно цедено маслиново масло

1 лажица мед

Можете исто така да додадете и мала количина цимет, каранфилче или неколку капки екстракт од ванила.

Измешајте ги сите состојки во сад и со пилингот масирајте го телото со кружни движења. Потоа исплакнете со ладна вода и нанесете хидратантен крем за тело.

Напиши коментар