Мојата кујна

Пиперки полнети со компири

Потрбни состојки:

4 компири

Сол по вкус

1 главица кромид

Малку масло

4 пиперки

Бибер по вкус

Подготовка:

Подгответе ги пиперките за полнење,така што ќе ги одстраните дршките и семките.

Ситно исецкајте го кромидот.

Излупете ги и изрендајте ги компирите.

Во чинијата со компири додадете го исецканиот кромид.

По вкус додадете сол и бибер.

Додадете две лажици масло и добро измешајте.

Полнете ги пиперките со припремената смеса.

Наредете ги пиперките во подмачкан плех, премачкајте ги со масло и печете ги 45 минути во рерна загреана на 220 степени.

Вака подготвените пиперки послужете ги како топло предјадење или како прилог.

 

 

 

 

Напиши коментар