Мојата кујна

Пита со компири

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1кг копири

2 лажици вегета

3 децилитри вода

0.50кг тенки кори

1 лажиче сол

1 кромид

Бибер по вкус

1 децилитар масло

ПОДГОТОВКА НА ФИЛОТ

Излупете ги компирите.

Исечете ги на коцки.

Ситно исецкајте го кромидот и додадете го во чинијата со компири.

Додадете бибер и вегета.

Се добро измешајте.

ПОДГОТОВКА НА ПИТАТА

Земете една кора и премачкајте ја со масло.

Врз неа ставете друга кора.

Ставете фил преку целата кора и завиткајте ја во ролат. повторувајте ја постаапката додека не ги потрошите сите состојки.

Плехот намачкајте го со масло.

Наредете ги ролатите во подмачканиот плех.

Премачкајте ги со масло и печете ги 30 минути на 200 степени.

Пред крајот на печењето, додадете едно лажиче сол во 3 децилитри вода и оставете да зоврие.

Печената пита полиете ја со зовриената вода и оставете ја да одстои 10 минути.

Питата служете ја топла.

Пријатно!

Напиши коментар