Мојата кујна

Плескавици од компири и млад кромид

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1кг компири

* 3 јајца

* 1 врска млад кромид

* 3 стапчиња магдонос

* 200гр сирење

* брашно

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • Ги миеме и ги вариме компирите. Пота ги лупиме и ги гмечиме, додека се уште топли.
  • Го сецкаме свежиот кромид и магдоносот ситно па ги додаваме во компирите. Го додаваме натрошеното сирење и јајцата. Мешаме.
  • Од готовата компир смеса обликуваме плескавици па ги тркаламе во брашното. Ги пржиме во претходно загреано масло од двете страни додека да поруменат.

Напиши коментар