Мојата кујна

Погачици со спанаќ

Потребни состојки:

–          500гр лиснато тесто

–          300гр младо сирење

–          200гр обарен спанаќ

–          80гр сланина во листови

–          Сол

–          150гр кашкавал

Начин на подготовка:

Спанаќот ситно исецкајте го и измешате го со сирењето. Лиснатото тесто развиете го со сукало на тенок лист. Врз тестото ставете ги листовите сланина, премачкајте со смесата од спанаќ и сирење, ставете сол и завиткајте во ролат. Исечете го ролатот на кришки со дебелина од 2 сантиметри, направете погачици и ствете ги во плех. Погачиците печете ги во рерна загреана на 180 степени оклу 20 минути, а потоа извадете ги од рерната и ставете им од ренданиот кашкавал, па повторно ставете ги во рерна да се запечат околу 5 минути.

Напиши коментар