Мојата кујна

Поховани пилешки медалјони

Начин на подготовка:

 • 600гр пилешко бело месо
 • китка магдонос
 • 1 јајце
 • парче бел леб
 • малку млеко
 • сол
 • бибер
 • 50гр путер
 • 200гр шампињони
 • помала главица кромид
 • 200гр гауда

За поховање:

 • брашно
 • јајце
 • пченкарно брашно

Начин на подготовка:

Магдоносот исчистете го, сипете вода и ставете го белото месо да се вари со зеленчукот. Вареното месо изладете го и измелете. Средината на лебот натопете ја во млеко, исцедете и додадете во меленото пилешко. Додадете јајце, омекнат путер, сол и бибер, па смесата добро измесете ја со раце. Шампињоните пропржете ги со лук, а сирењето исечете го на тенки листови. Меленото месо поделете го на четири дела и од секој направете коцкаст облик. Во средината наредете листови сирење, преку него ставете фил од печурки, преклопете и со раце формирајте медалјони. Натопете ги во брашно, потоа во јајца, па во пченкарно брашно. Пржете на загреано масло убаво да поруменат.

 

Напиши коментар