Мојата кујна

Полнети домашни бисквити

Подготовка:

Во поголем сад додадете го брашното. Исечете го путерот на потенки парчиња и додадете ги во брашното. Додадете шеќер, жолчки и сок до лимон. Направете тесто и наполнете ги калапите за мафинс.

Калапите со тестото ставете го во фрижидер да отстојат околу 10 минути. Потоа печете ги во рерна на 180 степени се додека краевите на бисквитот не добијат боја.

Кога бисквитите се готови оставете ги да се оладат, а во меѓувреме стопете чоколадо за готвење на пареа. Изматете ја павлаката за готвење со шеќерот. Вака подготвениот фил ставете го во фрижидер да се олади, па наполнете ја вреќата за шлаг.

Со шлагот украсете ги бисквитите, па секој бисквит украсете го со јагода или малина.

Состојки:

Тесто:

  • 250гр брашно
  • 100гр шеќер
  • 120гр путер
  • 2 жолчки
  • 2 лажици сок од лимон

Крем:

  • 250мл павлака за готвење
  • 2 лажици шеќер
  • 100гр стопено чоколадо

Напиши коментар