Мојата кујна

Праски во маскарпоне крем

Потребни состојки:

1 кафена лажичка екстракт од ванила

2 супени лажици шеќер во прав

250 гр сирење маскарпоне

55 гр шеќер

300 гр праски

Ги миеме и ги сечеме праските на тенки резанки.

Во сад ги мешаме праските и шеќерот. Ги покриваме и ги оставаме во фрижидер да отстојат 10 минути.

Во меѓувреме во мал сад ги мешаме сирењето, шеќерот во прав, и ванилата.

Земаме 4 чаши за сервирање. Ставаме малку од смесата со праски, потоа слој маскарпоне, и така до врвот на чашата.

По желба од горе декорираме со парчиња праска.

 

 

Напиши коментар