Мојата кујна

ПРОФИТЕРОЛИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

*10 лажици остро брашно

*100гр брашно

*100гр путер

*4 јајца

*малку сол

ЗА ПРЕЛИВОТ:

*100гр црно чоколадо

*50 лажици слатка павлака

*50гр бело чоколадо

*3 лажици слатка павлака

ПОДГОТОВКА:

Во еден сад со вода ставете го путерот и малку сол. Откако водата ќе зоврие, тргнете го садот од огнот и додадете го брашното, набрзина измешајте и вратете го на огнот. Мешајте се додека тестото не се претвори во топка и тргнете го од огнот да се олади. Откако ќе се олади, додавајте едно по едно јајце и постојано мешајте додека тестото не стане еластично, но не и ретко. Со мало лажиче или со шприц ставајте мали парчиња тесто во подмачкан плех. Најпрво печете во загреана рерна на 200 степени, а по десетина минути смалете ја температурата на 180 степени. Рерната не ја отварајте првите десет минути. Кога профитеролите ќе добијат убава, златножолта боја, извадете ги и оладете ги. Одвоено истопете го белото и црното чоколадо со павлаката, па полиете ги профитеролите со темно, па потоа со бело чоколадо.

Напиши коментар