Мојата кујна

Проја со јогурт

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 пакетче прашок за пециво

100гр брашно

Малку сол

Малку масло

1 јајце 0.5 литри јогурт

500гр пченкарно брашно

ПОДГОТОВКА НА ТЕСТОТО:

Во поголем сад ставете го пченкарното брашно.

Додадете го брашното.

Додадете го и јајцето.

Додадете го пецивото и сол.

Постепено додавајте јогурт и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

ПЕЧЕЊЕ

Премачкајте го плехот со малку масло.

Рамномерно распоредете ја смесата. Печете ја смесата 5-10 минути.

Откако пројата ќе се испече, оставете ја да се олади па исечете ја на коцки.

Пријатно!

 

Напиши коментар