Мојата кујна

Пржен сладолед

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 500гр крем  за сладолед

За панирањето:

* 4 јајца

* 1 пакетче обични бисквити

* масло за пржење

* 2 лажици млеко

* 3 лажици трошки од кокос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Ги мелеме бисквитите заедно со трошките од кокос во блендер.
  • Од сладоледот оформуваме топки и ги ставаме во замрзнувач за околу еден час да се стегнат.
  • Во еден сад ги мешаме јајцата и млекото.
  • Го вадиме сладоледот од замрзнувачот и го тркаламе прво во изматените јајца, потоа во мелените бисквити.
  • Повторно ги враќаме во замрзнувач за да се стегнат за уште околу 30 минути.
  • Потоа ги кршиме и останатите две јајца и ги тркаламе топчињата во нив.  Ги ставаме 2-3 секунди во силно загреано масло.
  • Секоја топка ја ставаме во посебна чинија и украсуваме со малку крем и овошје по избор.

Напиши коментар