Мојата кујна

Ролат со шлаг

Потребни состојки:

4 јајца

0,5 шољи шеќер+ 2 лажици

2 лажици врела вода

60гр рендано чоколадо за готвење

0,5 шољи брашно

Полна лажица прашок за пециво

Шоља слатка павлака за шлаг

2 лажичиња шеќер во прав

Лажиче арома од ванила

Подготовка:

Подмачкајте плех со димензии 25 по 30 сантими и обложете го со хартија за печење. Изматете ги жолчките и пола шоља шеќер, па додадете врела вода и чоколадо, а потоа брашното со прашокот за пециво. Изматете шлаг од белките и полека соединете ги со чоколадната маса. Ставете ги во плех и печете во рерна на 180 степени, околу 12 минути.  Ставете на хартија за печење посипана со шеќер и завиткајте ја кората заедно со хартијата. Оставете две минути, и потоа одмотајте и оставете да се олади. Изматете шлаг од слатката павлака со шеќерот во прав и аромата од ванила, премачкајте ја кората и завиткајте ја во ролат. Украсете со изматената слатка павлака или шлагот и рендано чоколадо.

Напиши коментар