Мојата кујна

Сармички од лозов лист

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 лажиче брашно

300гр мелено месо

1 лажиче сол

1 лажиче мелен црвен пипер

1 лажиче вегета

1 главица кромид

5 лажици масло

15 лозови листови

ПОДГОТОВКА НА ФИЛОТ:

Исечете го кромидот на најситни парчиња.

Во садот ставете го маслото да се загрее. Кога доволно ќе се загрее, додадете го кромидот.

Испржете го кромидот па потоа додадете го меленото месо.

Веднаш потоа додадете ги зачините, сол и бибер.

Додадете и вегета за подобар вкус и црвен пипер за подобра боја на месото.

Откако ќе зачините, додадете и едно јајце да ја соедини смесата.

Во сад со средна големина ставете вода и сол.

Оставете ја водата да зоврие. Откако ќе зоврие тргнете го садот од шпоретот и потопете ги лозовите листови на неколку минути, додека не омекнат и почнат да ја менуваат бојата.

ФИЛУВАЊЕ НА САРМИЧКИТЕ

Земете еден лист и на средина ставете од прилика едно лажиче од подготвениот фил.

Виткајте ги сармичките како што е прикажано.

ВАРЕЊЕ НА САРМИЧКИТЕ

На дното на садот ставете неколку лозови листови.

Наредете ги сармичките што поблиску една до друга за да не се распадната при варење.

Откако ќе ги наредите, ставете вода и неколку листови врз нив.

Со сармичките послужете и павлака.

Пријатно!

 

Напиши коментар