Мојата кујна

Слатки снегулки

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници ви ја нудиме оваа лесна рецепта за подготвување на слатки колачи во облик на снегулки. Може да ги искористите како декорација, но и да уживате во убавиот вкус кој ќе ве врати во детството.

Подготовка:

Изматете ги јајцатасо шеќерот и додадете го растопениот путер. Полека додавајте го брашното и ванилиниот шеќер. Не брзајте во ставањето на брашното бидејќи нема да почувствувате кога е доволно тврдо тестото. Откако убаво ќе го замесите тестото ставете го половина час во фрижидер. Потоа извадете го и ставете го на собна температура. Потоа расукајте кора со дебелина од 1 – 1,5 см. Со калапи сечете ги колачињата во облик на снегулки или други форми кои ве асоцираат на претстојните празници.

Печете ги на температура од 180 °C. По ваш вкус печете ги. Доколку сакате потврди колачи печете ги подолго.

Откако добро ќе се изладат премачкајте ги со преливот кој го подготвивте од шеќер и лимон. Убаво мешајте го за да се растопи целиот шеќер.

Совет плус: доколку сакате во тестото може да ставите и цимет и рендана кора од лимон или портокал.

Потребни состојки:

–       630 гр брашно

–      250 гр путер

–      250 гр шеќер

–      3 јајца

За преливот:

–      250 гр шеќер

–      сок од лимон

Напиши коментар