Здраво тело

Сокот од спанаќ лекува чир

Омилента храна на цртаниот херој Попај Морнарот – спанаќот содржи високо количество витамини А, Ц и К, фолна киселина, минерали како калциум и магнезиум, како влакна и бета каротен.

Растението исто така ги неутрализира слободните радикали – молекулите кои го забрзуваат стареењето.

Спанаќот се препорачува против рак, срцеви заболувања и инфаркт, дебелина и остеопороза.

Корисен е за мозокот и за видот. Свежо исцеден сок од спанаќ со целер и грејпфрут се пие при чир.

Напиши коментар