Мојата кујна

Спанаќ со јајца

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 500гр спанаќ

* 3 чешниња лук

* 80гр сирење

* 3 јајца

* 1 кофичка кисело млеко

* 40гр путер

* 1 лажица брашно

*0,5 чаши вода

*1 лажица оцет

* црвен пипер

* бибер

* сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Во тава го растопуваме путерот и го додаваме спанаќот.
  • Додаваме лук, сол и црн пипер.
  • Во чинија го мешаме киселото млеко, брашното, сирењето и малку оцет.
  • Го истураме врз спанаќот.
  • Смесата ја распределуваме во чинии и во средината ставаме по едно јајце, малку сол, малку масло, црвен и црн пипер.
  • Печеме во рерна.

Напиши коментар