Мојата кујна

Топло чоколадо

Потребни состојки:

  • 6 чаши млеко
  • три четвртини чаша шеќер
  • една четвртина незасладено какао
  • лажичка екстракт од ванила
  • чоколадо за готвење
  • шлаг и друг вкус по желба

Начин на подготовка:

Млекото ставете го во големо тенџере, на тивок оган. Додека млекото малку се подгрева, помешајте ги останатите состојки. Кога млекото ќе се загрее, одземете чаша во чинија во која ги мешате остантите состојки додека чоколадото не се стопи. Потоа смесата истурете ја полека во тенџерето со млеко и тоа пред млекото да зоврие и мешајте додека смесата не се соедини. Поделете рамномерно во шест чаши. Послужете додека е топло, а екстра вкусовите смислете ги сами.

Напиши коментар