Мојата кујна

Вкусна и здрава супа од броколи

Потребни состојки:

–          2 лажици путер

–          2/3 шољички исецкан кромид

–          1/3 шољички ситно сецкан морков

–          2 шољички пилешка супа

–          400гр броколи

–          2 лажици брашно

–          1 шоља млеко

–          100 грама фета сирење

–          Сол, бибер

Подготовка:

–          На путер пропржете ги кромидот и морковите на средна температура околу пет-шест минути или додека не омекнат. Додадете една шоља пилешка супа и оставете да зоврие.

–          Додадете ги цветовите од броколи, варете во покриен сад пет минути или додека броколите не омекнат, па иситнете ги со вилушка. Додадете ја преостанатата пилешка супа и намалете го оганот.

–          Брашното измешајте го со млеко во глатка смеса, па постепено, со постојано мешање, додавајте го во супата. Додадете малку лук, сол и бибер и варете 5-6 минути на умерен оган додека супата не се згусне.

–          На крајот постепено додадете фета, со постојано мешање и варете на на оган 10 минути се додека супата не стане кремаста и глатка. Доколку супата ви е прегуста, можете да додадете малку вода.

Напиши коментар