Мојата кујна

Вкусна мусака од пиперки

Потребни состојки:

 • 12 црвени месести пиперки
 • 3 јајца
 • малку вода
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици презла
 • 0,5 кг мелено мешано месо
 • главица кромид
 • 2 чашниња лук
 • малку магдонос
 • 2дл кисела павлака
 • сол
 • бибер
 • зачини по вкус

Начин на подготовка:

Во рерна испечете ги пиперките, врели ставете ги во сад и затворете да се оладат. Излупете ги, извадете ги семките и посолете. Секоја пиперка ставете ја прво во брашно и презла, потоа во изматени и посолени јајца, па повторно во смеса од трошки од леб и брашно. Лукот и кромидот исецкајте ги и пропржете ги на масло, додадете го меленото месо, зачинете и динстајте. Пред крај додадете магдонос. одвојте две поховани пиперки, покријте ги со издинстаното месо, а одозгора ставете ги останатите пиперки. Прелијте со павлака измешана со јајце и ставете во рерна да се запечат околу половина час на 200 степени. Пред сервирање одозгора наредете две исецкани пиперки.

Напиши коментар