Мојата кујна

Вкусни мафини со мак

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 350гр брашно

* 150гр шеќер

* 10гр прашок за пециво

*0,5 лажиче сол

* 4 јајца

* 250гр млеко

* 80гр масло

* 35гр мак

* 1 кора од лимон

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Ги мешаме добро сувите состојки. Правиме дупче на средина и го оставаме на страна.
  • Во друг сад ги матиме јајцата со маслото и млекото. Ги додаваме врз сувите состојки и мешаме. Ја додаваме и изренданата кора од лимон. Мешаме повторно неколку пати и ја полниме смесата во формички за мафини.
  • Печеме во загреана рерна на 200 степени околу 20-25 минути.

Напиши коментар