Мојата кујна

Вкусни полнети пиперки со сирење

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* сол по вкус

* бибер по вкус

* 1 чаша вода

* 6 лажици масло

* 1 врска магдонос

* 1 домат

* 5 јајца

* 450гр сирење

* 10 пиперки

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Измијте ги и исчистете ги пиперките од семките.
  • Во посебен сад изматете ги јајцата, додадете го ренданото сирење, доматот исечен на коцки, магдоносот, бибер и сол по вкус. Наполнете ги пиперките со смесата.
  • Приготвените пиперки, наредете ги во тава. Полиете ги со маслото и додадете една чаша вода.
  • Ставете ги во рерна и печете околу 50 минути на 180 степени.

Напиши коментар