Здраво тело

Здрав и диетален оброк во чаша

Овошјето и зеленчукот се најдобри пријатели на телото, особено ако ги козумираме свежи. Токму поради тоа ви даваме идеи за вкусен и здрав пијалок кој го заменува меѓуоброкот, помага при слабеење и го зајакнува телото и духот. Краставицата, кељот, јаболката и оризот се 4 херои кои вашето тело ќе ги проголта.

Потребни состојки:

-250гр млад ориз

-1 мала или ½ поголеми главици зелена салата

-1 јаболка

-1 краставица

Подготовка:

Свежите состојки добро измијте ги во ладна вода. Краставицата и јаболката исечете ги на парчиња, а салатата искинете ја на парчиња, за да можете полесно да ја иситните. Зеленчукот измиксајте го во блендер додека да добиете густ пијалок. По желба додадете малку лимон и вашиот оброк во шаша кој изобилува со здравје е спремен.

Напиши коментар