Здраво тело

4 Начини да согорите масти со помош на тестенини

Доколку сакате да се ослободите од вишокот на килограми, не мора да се ослободите и од јаглехидратите. Всушност, тестенините може дури и да ви помогнат да согорите масти

Големо сирење

Црни маслинки и фета

Не верувате, но сепак вашиот омилен прелив и понатака може да го јадете и тоа без никаква грижа. Пет оброци неделно со тестенини со прелив од овие намирници ќе ви помогне да согорите масти, според истражувачкиот тим на Универзитетот Австралија Картин.

Мешавина која ќе ве заштити

Зелен зеленчук и чили

Направете ја вашата пролетна тестенина. Тестенина со зелен зеленчук и чили ќе ве заштити доволно за цел ден да не мора да јадете ништо друго, велат нутриционистите од Институтот за Оптимално здравје.

Останете смирени

Едноставни шпагети

Не ја преварувајте пастата, бидејќи така е повкусна. Предолгото варење ја менува структурата на јаглехидратите, известува Одделот за здравство на Јута. Тргнете ги шпагетите од рингла 2 минути порано од вообичаеното готвење.

Пробајте босилек

Сос со домати

Кога ќе се одлучите да направите сос од домати, додадете и босилек. Оваа билка го намалува нивото на хормонот кортизол, кој го поттикнува складирањето на мастите. Без босилек вашата диета нема да биде ефикасна!

Напиши коментар