Здраво тело

Без конкуренција: Најдобриот домашен лек против кашлица!

Овој рецепт е исклучително корисен против кашлица и за брзо исфрлање на секретот. Многу е ефикасен и брзо делува.

Состојки:

*150гр шеќер

*1/2 литри пиво

Подготовка:

Во длабок сад ставете го шеќерот да се стопи и да добие касрамел боја. Отстранете го од огнот и ставете пиво. Ќе почне да пени и зароа внимавајте да не искипи. Вратете го она огнот и варете на тивка температура непрестано мешајќи додека шеќерот не се стопи. Варете и понатаму додека не добиете густина на редок (течен) мед  а тоа е за околу 15-20 минути. Тогаш отстранете го од огнот и префрлете го во помал сад. Кога ќе се излади треба да биде густ како мед.

Користење

Возрасните можат да земаат по една лажица неколку пати на ден а малите деца по една кафена лажица.

Бидете здрави!

Напиши коментар