Мојата кујна

Без печење: Бомбици од бисквити и ореви

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 220гр путер

* 300гр шеќер во прав

* 200гр бисквити

* 100гр мелени ореви

* мелени ореви или кокосово брашно за валкање на бомбиците

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Омекнете го путерот на собна температура и изматете го заедно со шеќерот.

Измелете ги бисквитите и додадете ги во путерот.

Додадете ги и мелените ореви и се добро измешајте.

Обликувајте топчиња и валкајте ги во мелените ореви или во кокосовото брашно (по желба).

Оставете ги бомбиците 2 часа во фрижидер да се стегнат, а потоа послужете.

Пријатно!

 

Напиши коментар