Мојата кујна

Бисквит торта со еурокрем

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* половина литар млеко

* 10 лажици шеќер

* 8 лажици брашно

* 250 гр еурокрем

* 1 маргарин

* 1 кг бисквити

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сварете го млекото со шеќерот. Растопете  8 лажици брашно во малку млеко и додјте го во садот со свареното млеко со постојано мешање да не се направат грутки. Сварете го филот така што ќе добиете густа смеса како пудинг. Тргнете го тенџерето од оган и додадете еден маргарин и еурокрем. Мешајте додека состојките не се растопат.

Секоја бисквита потопете ја во млеко и наредете ги на еден четвртаст плех. Потоапремачкајте со филот, и повторете ја постапката додека имате од состојките. На крајот завршете со кремот и посипете со мелени лешници, ореви или чоколадни мрвици.

Напиши коментар