Мојата кујна

Божиќен ликер

Овој ликер го има мирисот на најубавиот христијански празник – Божик. Мирис на зима и топлина кој ќе го опие вашиот дом.

Потребно е:

 • 6 парчиња суви смокви
 • 3 парчиња урми
 • 10 парчиња суви сливи
 • 2 стапчиња цимет
 • неколку каранфилчиња
 • неколку зрна црн бибер
 • 2-3 црна кардамом
 • 2 лажици мед
 • 150 гр кафеав или бел шеќер
 • 1 лимон, исечкан на тркалца
 • 1 портокал, исечкан на тркалца
 • 1 шишенце екстракт од рум
 • 700-1000 мл ракија или вотка

Подготовка: Во голема тегла ставете ги сите состојки и прелијте ги со алкохол. Теглата оставете ја ја темно и ладно место неколку дена колку да се спојат сите ароми.

 

liker_bozik_!

Напиши коментар