Мојата кујна

Брза Лења пита од јаболка

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Напомена: земете чаша од 2дцл.

* 2 чаши брашно

* 1 чаша шеќер

* 1 чаша млеко

* паоловина чаша масло

* 1 јајце

* 1 пециво

ФИЛ:

* 1,5 кг јаболка или колку што сакате

* шеќер, зависи од тоа колку се кисели јаболката, околу 1 чаша

* 1 лажиче цимет

* 1 пакетче ванила

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Јаболката изрендајте ги, посипете ги со шеќер, ставете цимет и оставете ги да стојат додека ја подготвувате смесата за корите.

Сите состојки за тестото измешајте ги заедно. Во подмачкана и побрашнета тава со средна големина, околу 23 на 32см, ставете половина од смесата и печете ја во претходно загреана рерна на 180 степени околу 10 минути. Тестото треба да остане полупечено. Врз тестото распоредете ги јаболката и сокот кој го пуштиле и одозгора ставете го останатиот дел од смесата па печете уште околу 30 минути додека колачот не добие жолта боја. По желба ставете и суво грозје.

Напиши коментар